Тақырыбы: Екі
әріпті өрнектер
Мақсаты: Eкі әріптен тұратын өрнектің мәнін табу
дағдысын қалыптастыру; Ауызша көбейту, үш таңбалы сандарды жазбаша қосу, азайту
дағдыларын жетілдіру.Дәптерге ұқыпты, әдемі жазуға баулу,бар ақпаратты
пайдаланып жұмыс істеуге, шапшаңдыққа, бір – бірлерін тыңдауға ,критерийлерді
пайдалана отырып, дұрыс бағалау.
Ресурс:3-сыныпқа арналған математика оқулығы
,интербелсенді тақта, тапсырма жазылған, таратпа қағаз, түрлі-түсті стикерлер,күн,
бұлттар, маркерлер, көңіл-күйді білдіретін стикер.
Міндеттер;екі әріпті өрнектер бойынша білімдерін нығайтады бір
жүйеге келтіріп қорыту .Оқушылардың алған білімдерін саралау
Күтілетің нәтиже: Екі әріпті
өрнектерді шығара аласындар.
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер мен стратегиялар:
«Миға шабуыл» стратегиясы, «Болжау» стратегиясы, «Қызығушылықты ояту», «Ойлан, Бірік, Бөліс» стратегиясы ,
жоба,Сергіту сәті, Рефлексия «+, -, ?» , Формативті бағалау, өзін – өзі
бағалау, бір-бірін бағалауы , жұлдызшалар, АҚТ, карточкалар,ребус.
Уақыты Сабақ кезеңдері |
Жоспар мазмұны |
Мұғалім іс – әрекеті |
Оқушы іс – әректі |
Бағалау |
Ресурстар | |||||||||||||||
Кіріспе 3 минут |
Психологиялық ахуал |
Тренинг "Сөздерді кері оқу"
Келген қонақтармен амандасамыз.
|
«Шаттық шеңбер» Мен сөздер айтамын сендер ол сөздерді керісінше оқисындар тас, лас, қат, нан, сала, қала, тар, қас, тіл, тан,қар, жақ.
"Сиқырлы сандық" сыйлық таңдаймыз "Түймелер" жазылған өрнектер. Сыйлықтарынды алып отырыныздар |
Өте жақсы! |
Түйме,өрнектер | |||||||||||||||
5 минут
|
Үй жұмысын тексеру
«Ой қозғау»
|
Дұрыс жауаптарын тексеру.
Келесі тапсырма ребус шешеміз.
|
әр оқушы кестені толтырады.
Ребус шешу 2 әліппе..... радио....ішік...пенал....тіл. өрмекші.....нан..2. ЕКІ ӘРІПТІ ӨРНЕК |
Оқушылар бір –бірін бағалайды
|
Жұлдызшалар Қызыл жұлдыз-"өте жақсы" баға Жасыл-"жақсы" баға Сары-"орташа" баға
ребус | |||||||||||||||
2 минут |
Сергіту сәті |
Музыкамен |
Жаттығулар орындайды. |
|
| |||||||||||||||
Негізгі бөлім 10 минут |
«Топтастыр» стратегиясы топқа бөліну
|
Қызыл түймелер Көк түймелер Шағын екі топқа бөлу. өрнектерді теріп жаз, есепте Санды өрнекті тап . Әріпті өрнекті тап. 1 топ санды өрнетерді 2 топ әріпті |
K+m , 1000-356,m-12, 3∙9, в∙6, 12+154+c , 78+65-24, а+5, 81:9, 24:3, 8∙с, 625+а, 5∙2,495-249 , b∙c, 30+32, 45+208, в:8,7∙с,36:9, в+с, а-в, 6:2, 236-120 |
Топтар бір-бірін бағалайды.
|
Түрлі түсті түймелер | |||||||||||||||
5 минут |
Жаңа сабақ |
"Жоба құрастыру" |
"Жоба құрастыру" Білімдерін белсендіру және оқу іс-әрекетіндегі қиындықты анықтау. Санды өрнекті тап ,оны есепте. Әріпті өрнекті тап. Жекелей туындаған қиындықтың себебін анықтау. Балаларға санды өрнектің мәнін тапқандығын айту. Ал әріпті өрнектердің мәнін таппағандығын айту. Себебін анықтау. 12+154+c K+m Қиындықтан шығу. Есіңе түсір! Әріптен тұратын өрнекті қалай табуға болады? d -ны 9 санына ауыстырамын m –ді 2 санына ауыстырамын. Нәтижесін жазамын
|
Оқушылар жоба құрастырады (жұппен орындайды) Жұптар бір-бірін бағалайды |
Жұлдызшалар желім,қайшы | |||||||||||||||
5 минут |
Оқулықпен жұмыс
|
бақылайды |
1-топ: Дәптер жұмысы Дұрыс орындаған оқушылар жұлдыз алады. 92бет №4 1топ П-d-36
К-b-9 пәтерге кем Ш-36-9═27 Ж- 27 пәтер 2 топ 1б- m-526 бұл 328 артық 2б-? Екі бумада неше түйме бар? Ш-526-328═198 Ж-2 бумада 198 т
|
"Жақсы"," орташа" бағалау (формативное оценивания) «Ойшылдар». екі топ бірін-бірі тексереді, бағалайды
|
Жұлдызшалар желім,қайшы | |||||||||||||||
5 |
Өз бетінше жұмыс. Шығармашылық тапсырма
|
Теңдеулер шығар(Күн ,бұлт жауып тұр) Деңгейлік тапсырма |
а∙8═30+34 с∙4═816-800 х∙6═50-8 18:а═6 63:х═70:10 3∙х═81:9 9∙а═100-19 42:х═24:4 |
өздерімізді бағалаймыз
|
Жұлдызшалар Темирлан Алуа Лаура Әдемі | |||||||||||||||
2минут |
Қорытынды |
Бүгін қандай тақырыппен таныстық? Сабақ алдында қандай мақсат қойдық? Екі әріпті өрнектерді шығарып үйрендік пе? |
Оқушылар жауаптары Сабақтан алған әсерлерін кестеге түсіреді
|
|
кесте | |||||||||||||||
3 минут
|
Рефлексия
|
Әр оқушыға стикерлер таратып беру алмалар қызыл, жасыл,сары түсті
|
«Алма ағашы» қызыл алма- менде бәрі жақсы, маған барлық тапсырмалар жеңіл болды, көңіл-күйім тамаша. Жасыл алма- маған тапсырмалар қиын болды, орындалмай қиналдым, көңіл-күйім төмен.
|
|
Сары, қызыл,жасыл алмалар, ағаш | |||||||||||||||
2 минут |
Үйге тапсырма |
№7 93 бет |
Күнделікке жазып алу |
|
Күнделік | |||||||||||||||
3 минут |
Бағалау Формативті бағалау, өз – өзін бағалау, бір- бірін бағалауы |
Бас бармақпен бағалату Жұлдызшаларды санау |
Жинаған жұлдызшаларды санату
|
Ауызша бағалау, пікірлерін тыңдау |
Көк түсті парақшалар, жұлдызшалар |
Сабаққа берілген қорытынды
Ашық сабақ «Екі әріпті өрнектер» математика пәні 3сыныпта
. Қойылған мақсат Eкі әріптен тұратын өрнектің
мәнін табу дағдысын қалыптастыру; Ауызша көбейту, үш таңбалы сандарды жазбаша
қосу, азайту дағдыларын жетілдіру.Дәптерге ұқыпты, әдемі жазуға баулу.Оқушылардың шығармашылығын, қызығушылығын, зейінін,
ойлау - қабілеттерін дамыту. Сауаттылық, жолдастыққа, жылдам ойлауға тәрбиелеу.
Күтетін нәтиже:Екі әріпті өрнектерді шығара аласындар.
Көрнекілігі: АҚТ,суреттер, қима – алмалар,
жұлдызшалар, күн, бұлттар.
Түрі: ашық сабағы
Пән аралық байланыс: Дүниетану, әдебиеттік оқу.
Сабақ барысында тренингпен басталды,
оқушылар айтылған сөздерді керісінше айтып берді.Сабақ «сиқырлы сандық» ұсынды,
оқушылар әртүрлі қағаздан жасалған түйме алып шықты, жазылған өрнектерді оңай
шығарды. Үй жұмысын тексерген кезде, оқушыларға кесте берілді, берілген уақытта
бір оқушы үлгермеді. Бұл тапсырманы бір-бірін тексеріп бағалады. Ребус шешкен
кезде көп уақыт алды. Ребустын шешуі сабақтын тақырыбы ашылды. Оқушыларды
тақырыппен, мақсатпен таныстырдым. Осы тақырыпқа жоба жасады. Екі топ қорғады,
бір-бірін бағалады.Санды және әріпті өрнектерде айырып бөлгенде көп уақыт
кетті. Оқушылар формативті бағаланды. «Ойшылдар» кезенінде топтар жеке тапсырма
берілді, оқулықтан мәселе есеп шығарды. Екі топ қатемен шығарды. Өздерін
бағалады. Келесі өзбетінше жұмыс деңгейлік тапсырма, теңдеулер берілді, үш
оқушы үлгерді, біреуі үлгермеді. Сабақ үстінде оқушылар өздерін еркін ұстады.
Сабақ сонында «Алма ағашы» рефлексия өткізілді, қорытынды жасалды.
Үй жұмысын беруге үлгерді.Алған
жұлдызшаларды санап бағалар қойылды.
|
|
|
|
|
|
|
|